Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O instytucji

Czcionka:

              

             Gminna Biblioteka Publiczna w Brudzeniu Dużym została utworzona w marcu 1949r. Początkowo istniała pod nazwą Gromadzka Biblioteka. Była to pierwsza biblioteka publiczna w naszej gminie. Od początku powstania do sierpnia 2012r. mieściła się w budynku Urzędu Gminy. Obecnie znajduje się w budynku Gimnazjum w Brudzeniu Dużym o powierzchni 80m2. Pewną niedogodnością w funkcjonowaniu biblioteki macierzystej oraz dwóch filii bibliotecznych jest brak własnych lokali. Filia biblioteczna Siecień znajduje się w budynku Zespołu Szkół w Siecieniu. Powierzchnia użytkowa stanowi 70m2. Obsada jest jednoosobowa. Filia biblioteczna w Sikorzu, zaś usytuowana jest w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Sikorzu. Powierzchnia użytkowa to 37m2 .

Filie biblioteczne zostały utworzone w latach pięćdziesiątych. Wówczas, także prężnie działały punkty biblioteczne. Z czasem zostały zlikwidowane ze względu na brak środków pieniężnych. Biblioteka wraz z Filiami bibliotecznymi od samego początku prowadziła i prowadzi   do dnia dzisiejszego aktywną działalność kulturalno–oświatową. Na działalność oświatową biblioteki składają się: spotkania autorskie, konkursy czytelnicze, plastyczne, literackie, spotkania z bajką, wycieczki oraz imprezy artystyczno–literackie. Z zapisów Kroniki wynika, iż efekt swych poczynań cieszył się dużym uznaniem wśród społeczeństwa. Przykładem są  liczne publikacje zamieszczane    w kronice i prasie.

Księgozbiór biblioteki na początku był niewielki. Z pierwszych zapisów inwentarza wynika, że liczył ok. 726 woluminów. Zakupu książek dla biblioteki w owym czasie dokonywano za pośrednictwem Biblioteki Powiatowej w Płocku. Wówczas rocznie przybywało ok.150 pozycji książkowych. Obecnie stan księgozbioru  bibliotek wynosi 24 265 woluminów. Średnio przybywa 700 książek. Gromadzony jest z różnych dziedzin wiedzy: literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, literatury pięknej dla dorosłych oraz literatury popularnonaukowej. Biblioteka oprócz tradycyjnych zbiorów gromadzi również czasopisma oraz materiały informacyjne, np. materiały dotyczące Unii Europejskiej,

Proces komputeryzacji biblioteki rozpoczął się w 2004r. wtedy dokonano zakupu pierwszego zestawu komputerowego, a w 2006r. Gminna Biblioteka Publiczna w Brudzeniu Dużym, dzięki udziałowi w programie „Ikonka” ogłoszonym przez MSWiA otrzymała trzy zestawy komputerowe, które stanowiły wyposażenie czytelni internetowej. Bywalcami biblioteki nie byli już tylko wierni czytelnicy literatury ale także miłośnicy zajęć komputerowych. W obecnej chwili wszystkie placówki są skomputeryzowane. Do prac bibliotecznych, zaś wykorzystywany jest program MAK+. Aktualny obraz biblioteki to dorobek wielu bibliotekarzy i władz.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Imieniny